Přijde mi proklatě sexy finančnický žargon

8. 07. 2013 21:22:45
Přijde mi proklatě sexy finančnický žargon (finančníci už méně, zcela zvláštní odrůdou jsou pak bankéři). Samotnou mě to překvapuje, protože jsem se až donedávna pohybovala jako správně altruisticky smýšlející osoba páchající dobro v neziskovém sektoru a „finance“ jsem považovala za téměř sprosté slovo. Nebo alespoň minimálně za odvrácenou stranu Měsíce. Neslušný pohled z druhé strany. Pak se to trochu zvrtlo, kamarád a bývalý kolega rovněž zprvu z nezisku začal pracovat v bance a šetrně ze mě začal odlupovat iluzorvní vrstvy mých starých finančních přesvědčení a názorů. Pěkně buclatá a sladká cibulka mé hluboké nevědomosti, která po hození na rozpálený olej jeho po dlouhý čas trpělivě a umně broušené a proto pronikavé finanční inteligence velmi rychle zhořkla.Nestačila ani zesklovatět.

Uvedu ilustrativní příklad našich rozhovorů na toto téma z poměrně nedávné doby: „A peníze už vážně teď nejsou kryté zlatem? Ne Drahá (s pobaveným úsměvem), už od Velké hospodářské krize.“ Polkla jsem:„A čím tedy?“. Z odpovědi jsem se posadila na zadek: „Důvěrou lidí v jejich hodnotu.“(Bála jsem se zeptat dál a tak jsem tu otázku položila jen v duchu sama sobě a to hodně opatrně a potichu: „A kdo ji určuje?“) Kamarád nade mnou vrtěl svou chytrou hlavinkou a dál se blahosklonně usmíval. V měkkém pohledu jeho očí jsem si mohla přečíst: „Ty jsi stejně Cácorka.“ Hra na pravdu je někdy těžká. Co odkryju příště?

Fajn, budu muset pár věcí zásadně přehodnotit. V mém životě došlo zcela nečekaně ke kopernikánskému obratu. Totální změna paradigmatu, ve kterém jsem dosud žila, dýchala a tvořila. Tak tedy důvěrou, hmm. Myslela jsem, že něčím skutečným. Jo holčičko, nějak se s tím budeš muset časem vyrovnat.

Naše finančnické hodiny pokračovaly v tomto duchu dál a rozhodně jsem se při nich nenudila. Naopak mě to nutiloaž k fanatické koncentraci, protože jsem zpočátku nerozuměla ani zbla. Po čase vytrvalého otužování jsem dala i dokument o vzniku finanční krize v roce 2008. Byl tam jakýsi příměr s tankerem, který se mi líbil a utkvěl mi v hlavě. Ale nechtějte po mně, abych vám ho vysvětlila. Pak si ještě pamatuji zkratku třech sexy slov „creditdebtobligation“, tedyCDO. I když slovo „rating“ (plete se mi s „retail“, nejspíš to bude od sebe ležet významově dost daleko) mě také dost nadchlo. A navnadilo na věci příští.

Kamarád je rozený pedagog, trpělivý a chápající, že k porozumění a dobrému zapamatování nové látky je třeba propojit více smyslů. Napříště mi tedy, když jsem u něj byla opět na návštěvě, dal do ruky časopis Forbes a řekl: „Hraj si.“ Pochopil při své nadprůměrné inteligenci, že na mě musí pomalinku polehoučku a že mi to musí trochu zpestřit, abych to pobrala. Má mě rád a myslí to se mnou dobře.Tak si hraju. A je pravda, že mě tato pro mě dosud nepoznaná a značně nezvyklá hračka velmi a nadlouho zaujala. Hlavně kvůli těm dalším sexy slovům. Pomalinku jsem je ochutnávala a převalovala na jazyku jako sladkou panatelku. Taky celkem návyková záležitost.

Tak třeba takové „privateequity". To mě přímo hladí, skoro jako lososová pralinka. A něco jsem se při té ochutnávce i přiučila. Snažím se být opravdový profík, takže než začnu používat nové slovo, musím samozřejmě nejdřív vědět, co znamená. Tak schválně, polopatě a mými vlastními slovy: privateequity investor vstupuje do již stabilní firmy s velmi slušným obratem, kterou předtím pomáhali rozjet zprvu andělský investor jako start-up (taky sexyJ) a poté, když anděl vyšel ven prvním exitem, i venture kapitálový investor. To když se objevil první velký průšvih a pro venture investora s ním související adrenalin to zase pořádně postavit na nohy. Obstála jsem? Když tak mě oprav a buď shovívavý, Drahý. Žádný učený z nebe nespadl.

Fonetickým bonbonkem k pomalému a důkladnému vycucání je "due diligence". Takový hloubkový audit pro mé sklepní strašáky zavřené ve skříních, o kterých až moc dobře vím. Jsem upřímně zvědavá (a taky se toho popravdě dost děsím), kdo ho v mém případě provede a co všechno mě to bude stát.

"Volatilita" mi navozuje představu spinkajících medvědů a býků na koridě v říji (koridu bych si uměla užít, je tam hodně testosteronu a teče krev) Je to kolísání cenových hladin na trhu související s ekonomickými cykly. Když je medvěd, nakupuješ, když je býk, prodáváš. Chápu to správně? Je to takový jin-jang trhu, řekněme. No koho by to napadlo?

Nebo takový "hedgeový fond", to už je pořádný býk. Velmi rizikové investice pro velmi bohaté ehm... (slovo „aktivista“ zde ve spojení se slovem „investor“ získává alespoň pro mě zcela nový a nečekaný rozměr), co si chtějí zahrát ruskou ruletu nebo opravdové Monopoly s penězi krytými důvěrou lidí. A pro neřízenou střelu jako jsem já velmi ohrožující (a nepopírám, že rovněž zajímavá a sexy) hračka. Tyto fondy si určují pravidla pro investice po svém. A někdy je i porušují, což je mi nadmíru sympatické. Ale zase ne každý si to může dovolit, n ́est-ce pas?

Se slovem "akvizice" mám trochu problém. Podle slovníku cizích slov jde o vyhledávání nových zákazníků osobním kontaktem. Ale jak probůh souvisí se strukturou a vývojem firmy? To ať mi někdo vysvětlí a dá si přitom načas. Bude to na dýl.

A skutečný skvost na závěr, index "Dow Jones". To už je pro mě skoro slovní orgasmus (pomalinku si to řekněte a dlouho to převalujte v puse, "deudžeuns"). Učiněná rozkoš. Chutná stejně jako kreveta s Macanudem dohromady...taková šťavnatá šťastná jednohubka. Docela mě to vyvedlo z míry. Takhle jsem naposledy vyváděla na gymplu kvůli Verlainovi.

Tohle ve Forbesu nespíš asi nevyjde. Škoda, velmi bych si toho vážila. Udělal na mě opravdu dojem. Mám teďnačas novou hračku, paráda.Tralala. A až se opotřebuje a okouká, určitě se zase najde něco dalšího, co mi přijde proklatě sexy.

Lada Šůláková

Autor: | pondělí 8.7.2013 21:22 | karma článku: 12.53 | přečteno: 759x

Další články blogera

Palonínská povolební úvaha

Po účasti na ustavující schůzi zastupitelstva naší malé obce mám v hlavě takový zmatek , že jsem se je rozhodla vypsat na papír, abych si trošku utřídila myšlenky a zklidnila rozjitřené emoce.

6.11.2018 v 13:47 | Karma článku: 20.39 | Přečteno: 342 | Diskuse

Dvojí metr na plánovanou výstavbu aneb jak neslyšet své občany

Každá doba přináší rozvoj a inovace. Některé změny jsou výhodné ale jen pro pár vyvolených jedinců a ne pro většinovou společnost. V Praze je neutuchající zájem o nové bydlení.

29.9.2018 v 7:30 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 605 | Diskuse

Nový trenér národního fotbalového mužstva (záznam z tiskového monologu)

Ta pozvánka, směrovaná, fotbalovým odborníkům, zapůsobila jako tornádo. Byla doručena devadesát minut před zahájením mimořádné tiskové konference FAČR, jejíž začátek byl stanoven na symbolických 11 hodin 55 minut.

17.9.2018 v 10:57 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 242 | Diskuse

Islamizace vs globalizace

V roce 1978 byl Írán již přes 1300 let islámskou zemí. Právě mu vládl režim Muhammada Rézy Pahlávího.

6.6.2018 v 8:30 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 703 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jakub Beznoska

Je Jan Palach hrdina?

Dnes si připomínáme smrt studenta Jana Palacha, který se upálil na protest proti sovětské okupaci. Je opravdovým hrdinou? Nemyslím si...

16.1.2019 v 23:03 | Karma článku: 17.89 | Přečteno: 294 | Diskuse

Zuzka Součková

Obědy zdarma pro všechny

Tak, děti, jdeme na oběd, máte ho zadarmo. Ale, pančelko, já nechci, mně ty obědy v jídelně nechutnají," řekne Maruška, otřese se hrůzou při vzpomínce na včerejší oběd. Nebylo to sice jídlo pro gurmána, ale bylo teplé a zdarma.

16.1.2019 v 19:39 | Karma článku: 31.32 | Přečteno: 831 | Diskuse

David Vlk

Tati, a ten bod "G" to je taky fyzika?

Člověk si pořád myslí, že když vyluští křížovku v Reflexu, má přelouskanou Kamasútru a ví, že na pražském Hradě sedí mister Popelníček, tak má pod čepicí. Někdy se ale šeredně plete.

16.1.2019 v 19:02 | Karma článku: 27.02 | Přečteno: 946 | Diskuse

Michal Pohanka

"Nevíte, co se životem? My vám ho naplánujeme!" Aneb Když jste starý, nemocný a bezmocný 4

Pracovat v domově důchodců, v eldéence, nebo třeba i na interně je značně náročné a deprimující, protože tam potkáte spoustu nešťastných, nemocných a bezmocných lidí. A o některé z nich je bohužel i dost špatně postaráno

16.1.2019 v 16:24 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 869 | Diskuse

Libuše Palková

Idiomy

Má ráda idiomy, bývají vtipné a nápadité. Ráda ty české porovnávám s idiomy jiných jazyků a baví mě, jak různé národy pojmenovávají jevy zcela odlišně. Proto pokud některý idiom přeložíte doslovně, můžete pak vypadat jako idiot.

16.1.2019 v 14:38 | Karma článku: 25.56 | Přečteno: 1247 | Diskuse
Počet článků 774 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1833
První pokus

Najdete na iDNES.cz