Palonínská povolební úvaha

6. 11. 2018 13:47:42
Po účasti na ustavující schůzi zastupitelstva naší malé obce mám v hlavě takový zmatek , že jsem se je rozhodla vypsat na papír, abych si trošku utřídila myšlenky a zklidnila rozjitřené emoce.

V první řadě mě velmi překvapil nekritický pohled některých spoluobčanů k tomu, když si bezostyšně dovolí vítězná staronová strana , která má většinovou převahu hlasů v zastupitelstvu a již nepotřebuje nikoho dalšího k prosazování svých záměrů, nerespektovat nepsané pravidlo a odhlasovat pro sebe mimo všechny vedoucí funkce obce také téměř všechny klíčové posty v kontrolních výborech obce. Ve většině obcí platí, že se kontrolní výbory sestavují z většiny opozičních členů nebo se alespoň dodržuje poměrné zastoupení dle výsledků voleb. Ne tak u nás.

Je vždycky nezdravé, když má někdo pravomoc kontrolovat sám sebe. Znáte někoho, kdo by dobrovolně vystoupil a řekl: ,, Já jsem měl za úkol udělat toto a toto, ale zkontroloval jsem si to a zjistil jsem, že jsem to vlastní vinou zkonil, takže tímto uznávám, že mojí vinou vznikla škoda, kterou ihned a rád nahradím.“

Myslím si, že toho se nikdy nedočkáme. Již mnoho let můžeme sledovat, jak tato metodika funguje např. ve vládě. Kdo z nás si nezanadával, když si poslanci v době státní krize drze navýšili své platy. To se nám samozřejmě nelíbilo. Ale oni to udělat mohli, protože mají pravomoc rozhodovat sami o sobě a nikdo jim v tom nemůže zabránit. Pouze mravní a nepsané zákony etiky a slušnosti, na které se ovšem v dnešní době moc nehledí.

A právě tento způsob rozhodování si nyní nastavilo naše nové zastupitelstvo. A když se jeden z nových zastupitelů snažil pouze o korekci této nerovnováhy tím, že jako zástupce strany, která skončila ve volbách na druhém místě ( ať se to někomu líbí nebo ne), požadoval pro sebe místo v kontrolním výboru nebo alespoň rozšíření počtu členů výboru ze tří na pět členů( nikoliv většinu), málem ho za to místní lidé ukamenovali.

Jak je možné, že vytýkáme takové věci na nejvyšších postech, ale na obecní úrovni nám toto nekorektní chování nevadí? Pokud je totiž vše na obci tak čisté a bez vady na kráse, jak je občanům prezentováno, nemůže přece nikomu vadit, když se jim někdo podívá pod ruce a konstatuje, že je opravdu vše v pořádku. O nic jiného tu přece nejde.

Další věc, která mě zaskočila, bylo vystoupení bývalého zastupitele z minulých let, který se vyjadřoval k již mnohokrát přetřásanému nepovedenému protipovodňovému koridoru. V jeho reakci na připomínky jednoho z občanů, který se na této akci podílel a vysvětloval občanům, že zde viděl známky korupce, a že byla cena zakázky nezvykle vysoká, zazněla věta :

,, Nevím, proč vám to vadí, vždyť na to byla dotace, takže to obec nezatížilo.“

Musím říct, že na slovo DOTACE, už jsem alergická.

Nabývám totiž většího a většího dojmu, že to je největší past na lidi v porevoluční historii, hned po kuponové privatizaci. Slyšíme ho jako mocné zaklínadlo ze všech stran. Když se řekne – bude na to dotace, všichni mají dojem, že to vlastně bude ZADARMO a že nás to nic nestojí. Bohužel je to jen dojem. Dotace totiž nejsou peníze, které se jen tak někde vylíhly z ničeho. Jsou to peníze- naše vydělané peníze, které všichni odvádíme ze svých daní a které náš stát ze svého rozpočtu musí odvádět do státních či evropských dotačních fondů, místo toho, aby nám mohl zvednout důchody, vyplatit vyšší příspěvky lidem, kteří se starají o nemocné nemohoucí lidi, nebo zaplatit drahé léky lidem s nevyléčitelnými nemocemi. A nezlobte se, vadí mi plýtvání těmito penězi a nechci přihlížet tomu, jak z mých peněz obec buduje nesmyslnou příkopu za milion, která je za několik málo let již zcela nepoužitelná a nefunkční, platí statisíce za výměnu plastových oken na obecních budovách nebo buduje bezdrátový rozhlas za několik stovek tisíc, který po neustálých problémech s funkčností nakonec skončí po pár letech srovnaný někde v kůlně za obecním úřadem. A že to obec nic nestojí ? Ani to není tak úplně pravda, protože žádná dotace zpravidla nekryje celých 100% ceny zakázky. Takže každá taková akce stojí obec také její peníze a čím více je cena zakázky nafouknutá ( aby se dostalo na každého ), tím více to stojí také obecní pokladnu. Ale tahle částka se obvykle občanům na obecních schůzích nesděluje.

Takže dále vymýšlejme a budujme nesmysly, protože jsou přece na ně dotace a pak si nestěžujme, že nám v obci chybí školka, že sem místo původních několika desítek autobusů denně již zajíždí jen pár spojů, že nám mladí utíkají z obce do měst, protože tam mají (na rozdíl od naší obce) kde bydlet atd.

Můžeme si za to sami. Tak to přece chceme.

Ivana Holanová

Nominace na Blogera roku

Autor: | úterý 6.11.2018 13:47 | karma článku: 20.39 | přečteno: 358x

Další články blogera

I jako nevidomé vozíčkářce mi doba svobody a demokracie zaručuje důstojný život

Třicet let. Neuvěřitelně dlouhá doba. Ale když se ve svém životě ohlédnu zpět, připadá mi to jako mávnutí kouzelného proutku. Ale právě tolik let letos uběhne od společenských a politických změn v našem státě.

29.1.2019 v 7:57 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 386 | Diskuse

Dvojí metr na plánovanou výstavbu aneb jak neslyšet své občany

Každá doba přináší rozvoj a inovace. Některé změny jsou výhodné ale jen pro pár vyvolených jedinců a ne pro většinovou společnost. V Praze je neutuchající zájem o nové bydlení.

29.9.2018 v 7:30 | Karma článku: 20.81 | Přečteno: 612 | Diskuse

Nový trenér národního fotbalového mužstva (záznam z tiskového monologu)

Ta pozvánka, směrovaná, fotbalovým odborníkům, zapůsobila jako tornádo. Byla doručena devadesát minut před zahájením mimořádné tiskové konference FAČR, jejíž začátek byl stanoven na symbolických 11 hodin 55 minut.

17.9.2018 v 10:57 | Karma článku: 8.36 | Přečteno: 248 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

10 nejznečištěnějších míst planety

Seznam vydala organizace Blacksmith Institute se sídlem v New Yorku. Pro větší objektivitu posouzení jsou místa řazena abecedně. Blog byl napsán volně podle stejnojmenného článku uveřejněném v časopise 21.století, květen 2011.

26.3.2019 v 19:16 | Karma článku: 6.88 | Přečteno: 94 | Diskuse

Jan Ziegler

MZV na jedničku, takhle razantně se hájí české národní zájmy

Ministerstvo zahraničí dalo ruské straně nůž na krk. Buď v řádu dnů stáhnete diplomatického pracovníka Alexandra Těrentěva, který prokazatelně porušuje české zákony, nebo ho vyhostíme.

26.3.2019 v 15:57 | Karma článku: 26.26 | Přečteno: 828 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Opět potvrzeno, že premiér měl pravdu

Aneb šokující zpráva serveru Arutz Sheva o pondělním (25/3) raketovém útoku na střední Izrael. Zmíněný web píše, že akci nařídil teroristům v Pásmu Gazy samotný Írán, ve snaze poškodit Netanjahua ve volbách.

26.3.2019 v 15:35 | Karma článku: 18.46 | Přečteno: 445 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Kosovské vrtění psem po dvaceti letech

Před dvaceti lety vypukla válka o Kosovo. Západ v ní využil i mafiánské struktury, které v zemičce vládnou dodnes.

26.3.2019 v 12:53 | Karma článku: 31.71 | Přečteno: 900 | Diskuse

Josef Nožička

Nejsou ty reakce na Zemanovo „vměšování“ do slovenských voleb trochu hysterické?

Prezident Miloš Zeman přijal v neděli na zámku v Lánech kandidáta na úřad slovenského prezidenta Maroše Šefčoviče. Setkání, které se uskutečnilo na Šefčovičovu žádost, vyvolalo v českých médiích řadu negativních reakcí...

26.3.2019 v 12:40 | Karma článku: 39.08 | Přečteno: 1842 | Diskuse
Počet článků 775 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1832
První pokus

Najdete na iDNES.cz