Palonínská povolební úvaha

6. 11. 2018 13:47:42
Po účasti na ustavující schůzi zastupitelstva naší malé obce mám v hlavě takový zmatek , že jsem se je rozhodla vypsat na papír, abych si trošku utřídila myšlenky a zklidnila rozjitřené emoce.

V první řadě mě velmi překvapil nekritický pohled některých spoluobčanů k tomu, když si bezostyšně dovolí vítězná staronová strana , která má většinovou převahu hlasů v zastupitelstvu a již nepotřebuje nikoho dalšího k prosazování svých záměrů, nerespektovat nepsané pravidlo a odhlasovat pro sebe mimo všechny vedoucí funkce obce také téměř všechny klíčové posty v kontrolních výborech obce. Ve většině obcí platí, že se kontrolní výbory sestavují z většiny opozičních členů nebo se alespoň dodržuje poměrné zastoupení dle výsledků voleb. Ne tak u nás.

Je vždycky nezdravé, když má někdo pravomoc kontrolovat sám sebe. Znáte někoho, kdo by dobrovolně vystoupil a řekl: ,, Já jsem měl za úkol udělat toto a toto, ale zkontroloval jsem si to a zjistil jsem, že jsem to vlastní vinou zkonil, takže tímto uznávám, že mojí vinou vznikla škoda, kterou ihned a rád nahradím.“

Myslím si, že toho se nikdy nedočkáme. Již mnoho let můžeme sledovat, jak tato metodika funguje např. ve vládě. Kdo z nás si nezanadával, když si poslanci v době státní krize drze navýšili své platy. To se nám samozřejmě nelíbilo. Ale oni to udělat mohli, protože mají pravomoc rozhodovat sami o sobě a nikdo jim v tom nemůže zabránit. Pouze mravní a nepsané zákony etiky a slušnosti, na které se ovšem v dnešní době moc nehledí.

A právě tento způsob rozhodování si nyní nastavilo naše nové zastupitelstvo. A když se jeden z nových zastupitelů snažil pouze o korekci této nerovnováhy tím, že jako zástupce strany, která skončila ve volbách na druhém místě ( ať se to někomu líbí nebo ne), požadoval pro sebe místo v kontrolním výboru nebo alespoň rozšíření počtu členů výboru ze tří na pět členů( nikoliv většinu), málem ho za to místní lidé ukamenovali.

Jak je možné, že vytýkáme takové věci na nejvyšších postech, ale na obecní úrovni nám toto nekorektní chování nevadí? Pokud je totiž vše na obci tak čisté a bez vady na kráse, jak je občanům prezentováno, nemůže přece nikomu vadit, když se jim někdo podívá pod ruce a konstatuje, že je opravdu vše v pořádku. O nic jiného tu přece nejde.

Další věc, která mě zaskočila, bylo vystoupení bývalého zastupitele z minulých let, který se vyjadřoval k již mnohokrát přetřásanému nepovedenému protipovodňovému koridoru. V jeho reakci na připomínky jednoho z občanů, který se na této akci podílel a vysvětloval občanům, že zde viděl známky korupce, a že byla cena zakázky nezvykle vysoká, zazněla věta :

,, Nevím, proč vám to vadí, vždyť na to byla dotace, takže to obec nezatížilo.“

Musím říct, že na slovo DOTACE, už jsem alergická.

Nabývám totiž většího a většího dojmu, že to je největší past na lidi v porevoluční historii, hned po kuponové privatizaci. Slyšíme ho jako mocné zaklínadlo ze všech stran. Když se řekne – bude na to dotace, všichni mají dojem, že to vlastně bude ZADARMO a že nás to nic nestojí. Bohužel je to jen dojem. Dotace totiž nejsou peníze, které se jen tak někde vylíhly z ničeho. Jsou to peníze- naše vydělané peníze, které všichni odvádíme ze svých daní a které náš stát ze svého rozpočtu musí odvádět do státních či evropských dotačních fondů, místo toho, aby nám mohl zvednout důchody, vyplatit vyšší příspěvky lidem, kteří se starají o nemocné nemohoucí lidi, nebo zaplatit drahé léky lidem s nevyléčitelnými nemocemi. A nezlobte se, vadí mi plýtvání těmito penězi a nechci přihlížet tomu, jak z mých peněz obec buduje nesmyslnou příkopu za milion, která je za několik málo let již zcela nepoužitelná a nefunkční, platí statisíce za výměnu plastových oken na obecních budovách nebo buduje bezdrátový rozhlas za několik stovek tisíc, který po neustálých problémech s funkčností nakonec skončí po pár letech srovnaný někde v kůlně za obecním úřadem. A že to obec nic nestojí ? Ani to není tak úplně pravda, protože žádná dotace zpravidla nekryje celých 100% ceny zakázky. Takže každá taková akce stojí obec také její peníze a čím více je cena zakázky nafouknutá ( aby se dostalo na každého ), tím více to stojí také obecní pokladnu. Ale tahle částka se obvykle občanům na obecních schůzích nesděluje.

Takže dále vymýšlejme a budujme nesmysly, protože jsou přece na ně dotace a pak si nestěžujme, že nám v obci chybí školka, že sem místo původních několika desítek autobusů denně již zajíždí jen pár spojů, že nám mladí utíkají z obce do měst, protože tam mají (na rozdíl od naší obce) kde bydlet atd.

Můžeme si za to sami. Tak to přece chceme.

Ivana Holanová

Autor: | úterý 6.11.2018 13:47 | karma článku: 20.39 | přečteno: 342x

Další články blogera

Dvojí metr na plánovanou výstavbu aneb jak neslyšet své občany

Každá doba přináší rozvoj a inovace. Některé změny jsou výhodné ale jen pro pár vyvolených jedinců a ne pro většinovou společnost. V Praze je neutuchající zájem o nové bydlení.

29.9.2018 v 7:30 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 605 | Diskuse

Nový trenér národního fotbalového mužstva (záznam z tiskového monologu)

Ta pozvánka, směrovaná, fotbalovým odborníkům, zapůsobila jako tornádo. Byla doručena devadesát minut před zahájením mimořádné tiskové konference FAČR, jejíž začátek byl stanoven na symbolických 11 hodin 55 minut.

17.9.2018 v 10:57 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 242 | Diskuse

Islamizace vs globalizace

V roce 1978 byl Írán již přes 1300 let islámskou zemí. Právě mu vládl režim Muhammada Rézy Pahlávího.

6.6.2018 v 8:30 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 703 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jana Frank

Britové se sice zmateně vlečou z Evropské unie po dálnici D1, ale zato pryč z Bruselu

Londýn - Britové se zbláznili, pomyslela jsem si. Včera odpoledne jsem se stavila před parlamentem. Právě se rozhodovalo, zda poslanci přijmou absurdní a pro ně nevýhodnou dohodu o vystoupení z Evropské unie. Nestalo se. Fajn!

16.1.2019 v 22:19 | Karma článku: 14.31 | Přečteno: 278 | Diskuse

Michal Svoboda

Pomáhat a chránit policistu Vaice, nebo ne?

Soudní spor Šimona Vaice už asi zná každý čtenář IDnes a nemá cenu ho dál rozebírat. Co v souvislosti s osvobozením považuji za absurdní jsou kritiky a knížecí rady, které se vyrojily proti policistovi a policii.

16.1.2019 v 18:19 | Karma článku: 31.80 | Přečteno: 947 | Diskuse

Jan Dvořák

Nebojte se, u vás ve městě pošty nezruší, jenom je o pár kilometrů přesunou

Nejhorší pro občany ve věku nad „desát“ je fyzické zlenivění. Výmluvou pro omezování pohybu by neměly být mnohdy plané stesky na bolest nohou, páteře nebo snad na srdeční nedostatečnost. Když se chce, jde přece všechno.

16.1.2019 v 17:28 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 530 | Diskuse

Dušan Póč

Bílá zima barvila Vsetíňany do červena

Tak máme za sebou první opravdový nápor letošní zimy. Přestože mrazivé počasí předurčovalo spíše chladné hlavy, u mnohých Vsetíňanů tomu bylo naopak. Ne díky tomu, že v lednu napadl sníh. Na vině byla radnice a technické služby.

16.1.2019 v 17:07 | Karma článku: 16.82 | Přečteno: 385 |

Jiri Kucera

Na obranu premiérky Mayové

Tak, jak se očekávalo, britští poslanci odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedmadvacítkou dojednala premiérka Theresa Mayová.

16.1.2019 v 15:48 | Karma článku: 27.83 | Přečteno: 495 | Diskuse
Počet článků 774 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1833
První pokus

Najdete na iDNES.cz