Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

tojsouveci

Kdoví

Jdoví jak musely být stresovány naše báby a prabáby, když měli hodně často víc než 10 dětí a to bez asistentek. Zřejmě z toho stresu rodily jak o závod :-)

0/0
10.10.2011 11:10

vena65

Díky za článek

přečet jsem si i část diskuse a vůbec se nedivím, že u nás porodnictví a péče o těhotné (a možná vůbec zdravotnictví) vypadá tak jak vypadá. Máme už odrozeno a tak mně to nemusí trápit, ale snad dcera nebude muset podstoupit to, co podstupovala moje žena. Lékaři v porodnicích se obávají konkurence, tomu, jak by měla nejlíp vypadat péče v těhotenství, těsně před porodem a těsně po porodu nejlépe rozumí chlapi u svého půllitru ve čtvrté cenové a navíc snaha státu mít pokud možno vše pod kontrolou a do všeho kecat způsobují, že celé těhotenství a porod je pro značnou část žen dosti stresující záležitostí.

0/0
6.10.2011 11:12

julie123

od autorky

Zde jsou odpovědi na některé otázky, které z diskuze vyplynuly.

Má PA měla v průměru 4 porody měsícně, to znamená, že se dokázala postarat o zhruba 40 rodiček ročně a mít volno dva měsíce v roce. Asistentky často pracují v týmu a mohou se tak zastoupit, často mají každý druhý víkend volno. A muži kteří si představují, že jim bezradné ženy volají každý druhý den a chtějí si povídat (viz diskuze), pouze vypovídá o tom, jaké máte mínění o ženách obecně.

Otec byl u všech prohlídek i u porodu. U porodu byli i dva další rodinný příslušníci. U porodu může být kdokoliv koho tam rodička chce. Role otce a rodiny se tu vůbec nepodcenuje, naopak.

PA musí vše dokumentovat, jaké vám dají rady, kam vás posílají atd. Každé dva roky je pak místní autority kontrolují, zda dělají vše jak mají.

Kolik taková péče stojí nevím. PA jsou placeny státem a nevšimla jsem si, že by byly nějak bohaté. Nevidím také důvod proč by byly dražší než lékaři.

+4/0
5.10.2011 23:21

withep

Re: od autorky

Julie, díky za upřesnění, takhle nějak jsem si představovala, že by to mohlo fungovat :-). Ať se vám daří V

+2/0
5.10.2011 23:59

J.K.S

PA v ČSSR

Děti jsem měla před více než pětadvaceti lety. V těhotenství jsem chodila do poradny, kterou vedla PA, tatáž PA mě první týden po návratu z porodnice každý den navštěvovala, říkalo se tomu, že chodí "koupat", pak jsem byla dost fit na to, abych v případě potřeby zašla k lékaři. Milé bylo, že se mě i po pár letech při náhodném setkání vždycky zeptala, jak se mému synovi daří. Bohudíky jsem rodila v porodnici, jinak by můj předčasně narozený syn nepřežil. Chovali se tam ke mně hezky a profesionálně, nikdo z rodiny mi tam nechyběl. Jsem zvyklá postarat se sama o sebe, nepotřebuji k tomu ani poskoka ani obecenstvo. Možná by stačilo obnovit tento totalitní model.

0/0
5.10.2011 16:16

withep

Re: PA v ČSSR

Jen bych tomu neříkala "totalitní model" ;-). Spíš bych tak říkala tomu, co chystá zákon o zdravotnických službách Rv. Ono by to nestačilo, protože vždy budou existovat ženy, které budou chtít porodit doma, a i ty mají nárok na zdravotní péči. Jak to myslíte, že jste byla ráda, že rodíte v porodnici? V té době snad nebyla jiná možnost, ne? Navíc předčasně se rodící děti se rodí jen v porodnici, to by si žádná PA na triko nevzala, asistovat takovému porodu mimo zdrav. zařízení.

+3/0
5.10.2011 16:50

IfčaX

Re: PA v ČSSR

Kde konkrétně to bylo? Rodila jsem tak nějak v podobnou dobu, resp. pár let po vás... Do poradny jsem chodila ke gynekologovi, jakási zdravotní sestra k nám přišla po návratu z porodnice jednou - a to jsem ji viděla poprvé v životě. (Teda nepotřebovala jsem k ničemu ani tu jednu návštěvu, natož aby chodila každý den.)  V porodnici se ke mě chovali slušně, to jo - neřekla bych, že hezky. Ale dost záleželo na tom, kdo měl zrovna směnu. Mohlo to být horší.

Obnovit totalitní model by stačilo k čemu? Kdo nechce obecenstvo, nemusí je mít ani teď, to není povinný. Takže podle totalitního modelu klidně může každá rodit, když se jí to líbí...

Moc jsem nepochopila tu větu, jak jste zvyklá se postarat sama o sebe, že k tomu nepotřebujete poskoka, když ve stejném odstavci píšete, že jste k přežití dítěte potřebovala celý nemocniční personál a vybavení.

+5/0
5.10.2011 16:54

ChuChu1

NA NZ to zřejmě funguje

Dobrý den, díky za podnětný příspěvek. Mám pocit, že tady se budoucím maminkám ještě málo důvěřuje a ony si pak také nedůvěřují. Náš systém zdravotnictví spíše vyhledává problémy. Otázku peněz bych vůbec nezmiňovala (viz diskuze), zřejmě to na NZ funguje, jinak by tam tento systém nebyl, ne? Obávám se, že vedle peněz, které se za těhotenství, porod a šestinedělí vydávají, ať už jsou jakkoliv vysoké, je zde ještě jeden důležitější aspekt .. a to, aby maminky rodily a děti přicházely do pohody.

Nenechte se znechutit hloupými reakcemi:-).

+2/0
5.10.2011 15:05

0xf

wow

moje matka asi byla nad clovek tak to na me pusobi... me se doma o pulnoci prohanet nejaka cy... tak si o schopnoste sve zeny asi budu myslet sve...

0/0
5.10.2011 10:42

Camino.

Re: wow

Bozinku, to se nam tady seslo par vseznalcu, co chlap, to znalec:-) a pak nekolik, kteri Vam to neveri, protoze, jak si muzete dovolit rodit na na NZ a jeste to nekritizovat.;-)

+3/0
5.10.2011 20:39

Camino.

Re: wow

Doufa, ze Radim36 nema ani manzelku, ani deti. Chudak zenska by asi musela rodit na poliRv

+2/0
5.10.2011 20:44

ájinka

paráda

.....závidím . Takovou péči bych si ráda dopřála. Kéž by tento článek četlo co nejvíc lidí.

0/0
5.10.2011 8:18

stedrik

Re: paráda

Zaplať. :-) Za peníze jde všechno. Jsom za.

0/0
5.10.2011 8:54

withep

Re: paráda

Nejde. Přivést si svou vlastní PA do vybrané porodnice, aby tam o mě výhradně ona pečovala, vzít s sebou libovolný počet rodinných příslušníků, to v ČR nejde ani za peníze navíc. A brzy možná bude sci-fi sehnat si PA  k porodu doma, v senátu leží návrh, podle kterého jim za to, že konají svou práci, hrozí milionová pokuta... Rv

+2/0
6.10.2011 0:07

rogerg

placený nebo bezplatný porod

Autorka,ale vůbec neuvádí,co ji taková péče stála.

+1/0
4.10.2011 19:40

withep

Re: placený nebo bezplatný porod

"Celou dobu se o nás starala jedna osoba, státem placená a vyškolená porodní asistentka neboli midwife."

Z této věty jsem vyrozuměla, že nic.

+3/0
4.10.2011 23:01

prying

Re: placený nebo bezplatný porod

Dost dobře si neumím představit, kolik takových porodních bab na NZ je. Když každá má na starosti dítě po celé šestinedělky.

0/0
5.10.2011 1:18

odlaska

Re: placený nebo bezplatný porod

Taky to dost dobře enchápu. Podle popisu jí byla asistentka k dispozici pořád, tzn. že nikoho dalšího asi neměla. Pokud to tak je, tak by mě celkem zajímal plat porodní asistentky a jejich celkový počet na NZ...

0/0
5.10.2011 8:14

withep

Re: placený nebo bezplatný porod

Paní psala, že první týden chodila PA každý den a byla jim k dispozici po celé šestinedělí. Každý den neznamená celý den, za jeden den může obejít více rodin, v dalších týdnech chodí méně často nebo jen poradí po telefonu. Připadá mi to mnohem levnější a efektivnější než několikadenní hospitalizace obvyklá u nás - ta vyjde pojišťovnu na cca 2 000 denně. Návštěvy novozélandské PA zřejmě nahrazují poměrně časté docházení do poradny k dětskému lékaři (to je taky český unikát, který taky něco stojí). Návštěvy PA před porodem zase nemusí být dražší než naše předimenzovaná prenatální péče (já např. při každé návštěvě v poradně absolvovala UTZ vyšetření, sice krátké, ale drahé). 

Zkrátka mi péče na NZ připadá mnohem šetrnější a zároveň levnější a efektivnější, než jaká je u nás.

+2/0
5.10.2011 8:32

prying

Re: placený nebo bezplatný porod

Byla k dispozici i o půlnoci. Ano, třeba si o půlnoci jen povídali. A asistentka šla potom ráno v 6 rodit k další klientce? Nevím, ale nějak mi ten článek nesedí. Na psychologickou poradu mám přeci rodinu, příbuzné a přátele. K tomu nepotřebuji telef.seznam, kde si někoho najdu.

0/0
5.10.2011 9:02

withep

Re: placený nebo bezplatný porod

To bylo během týdne po porodu, tedy v režimu zvýšené péče. U nás jsou v té době ženy v nemocnici a taky se mohou o půlnoci na PA, lékaře nebo sestru obrátit. Problém je, že PA, lékař a sestra, navíc provoz budovy a veškerého zařízení se hradí i v případě, kdy žádná žena o půlnoci nic nepotřebuje. Pokud jsou už koncem týdne doma a nastane problém, žádnou svoji PA nebo číslo na mobil dětského lékaře nemají, musí jet do nemocnice; pokud nemají čím, třeba si i zavolají záchranku. To není levnější.

+2/0
5.10.2011 9:14

Camino.

Re: placený nebo bezplatný porod

2 prying: pri malych vzdalenostech a zhruba 4 mil. obyvatel to neni problem . :-)

0/0
6.10.2011 2:30

May West

Re: placený nebo bezplatný porod

Tak u Vam uz neni pomoc, modlici se nicku, je videt, ze jste muz a nevite nic o tematuRv

0/0
6.10.2011 2:34

radim36

Re: placený nebo bezplatný porod

No to je jednoduché. Jestli taková porodní bába má vždy přijet na zavolání rodičky a být s ní libovolně dlouho, nesmí mít současně víc než dvě, možná tři rodičky. No a mzdové náklady jsou, aspoň u nás se všemi odvody cca 1,5 násobek čistého platu. Má li taková porodní bába brát 20 tisíc, potom jen mzdové náklady na měsíc péče jsou 10 - 15 tisíc Kč. K tomu se musí připočíst náklady takového člověka, cestovné, protože asi najezdí spousty kilometrů a možná i další, třeba ochranné pomůcky..... No a potom amortizace přístrojů, která ona sama potřebuje , předpokládám, že v dnešní době nějaké digitální aspoň diagnostické mašinky bude používat. No a potom se musí připočíst cena vyšetření v ordinacích a laboratořích.  Jako nový výdaj, pokud se taková péče bude šířit, zřejmě přibude masívní pojištění jako ochrana proti případným soudním sporům, kdy rodiče budou po porodní bábě vymáhat odškodnění za možné poškození jejich potomka, viz systém soudnictví a lékařství v USA.

0/0
5.10.2011 8:26

withep

Re: placený nebo bezplatný porod

:o)) Opravdu si nemyslím, že kadá těhotná novozélanďanka tráví se svou PA třetinu bdělého času po celé těhotenství. Tipuju to tak na jednu, maximálně dvě návštěvy měsíčně, v den porodu non-stop, první týden každý den, po zbytek šestinedělí třeba jednou týdně. Určitě má v péči zároveň více než 3 ženy. Má třeba 3 ženy v šestinedělí a několik dalších v různých fázích těhotenství. Jinak by většina její práce spočívala v čekání, zda náhodou některá nezavolá. Když zavolá, zřejmě ji zastihne při práci a domluví se na návštěvě později během dne nebo druhý den, jistě nepřifrčí okamžitě jako záchranka. Navíc jsou PA vzájemně zastupitelné, když zrovna pomáhá při porodu jiné ženy a začne jí rodit jiná, pošle za sebe náhradu.

+2/0
5.10.2011 8:44

radim36

Re: placený nebo bezplatný porod

Autorka napsala, že vždy, když zavolala, tak PA přijela.

Tak to buďto čekala na telefonu nebo byla autorka její VIP pacientka a ostatní ne. Jinak by se přece muselo čekat, než dodělá rozdělanou  návštěvu, než objede dopředu domluvené návštěvy atd .

Jinak to chce přesné informace, kolik taková PA mívá pacientek, kolik hodin průměrně jedné rodičče věnuje, jestli třeba rodička nevyžaduje větší péči než je PA schopná poskytnout......Z jednoho, navíc tendenčního článku se soudit nedá.

Ono totiž na druhé straně se takováhle individuálné péče může zvrtnout v mnohem horší kvalitu péče než nemocniční péče, protože individuální péče se mnohem hůř kontroluje.  Je to jen otázka rozšíření takové péče.

0/0
5.10.2011 9:00

withep

Re: placený nebo bezplatný porod

"Vždy" ale přece neznamená "hned".

Souhlasím, že přesné informace nemáme, ale mně tohle prostě nepřipadá jako sci-fi, když vím, že podobně to funguje na západ od našich hranic - v Německu, Rakousku, Velké Británii, Skandinávii...

+2/0
5.10.2011 9:09

radim36

Re: placený nebo bezplatný porod

U nás jsme se ještě nenaučili, že péče vysokoškolského odborníka v specializovaném zařízení, má li být kvalitní, je strašně drahá. Zatímco na západě to je automaticky. Proto je na západě normální rodit doma s pomocí PA, protože to tam  vyjde zdravotnictví podstatně levněji.

U nás to zatím levněji nevychází a v nemocnici to je bezpečnější.

0/0
5.10.2011 10:00

IfčaX

Re: placený nebo bezplatný porod

Co myslíte tím "západem", kde je porod doma normální? Ve většině tzv. západních států to rozhodně normální není.

+3/0
5.10.2011 11:36

withep

Re: placený nebo bezplatný porod

Ve většině států na západ a na sever od nás je to normální, legitimní a plně hrazená součást zdravotní péče. Je to jedna z možností. To, že ji volí menšina žen, neznamená, že není normální.

+1/0
5.10.2011 12:27

IfčaX

Re: placený nebo bezplatný porod

OK - otázka je, co myslíme slovem "normální". Pokud opak slova "úchylné", tak to samozřejmě normální je. Jestli to ale bereme od slova "norma", tj. jako něco převažujícího nebo aspoň běžného - tak to opravdu není skoro nikde.

0/0
5.10.2011 16:01

withep

Re: placený nebo bezplatný porod

Není to ale ani nenormální ;-). Nikdo se nad tím nepozastavuje, není třeba za to bojovat, své úmysly tajit nebo obhajovat.

+4/0
5.10.2011 16:42

withep

Re: placený nebo bezplatný porod

U nás to především (snad zatím) nefunguje ;-). Systémově. Soukromé PA existují, jen je jich málo, pohybují se na tenkém ledě a ženy si je platí z vlastní kapsy navíc k povinnému zdravotnmu pojištění. Můj první porod v porodnici stál pojišťovnu 20 tisíc, za soukromou PA na doma jsem platila 8 tisíc. O hodně levnější by byla i před- a poporodní péče poskytovaná PA. A mimochodem, i PA jsou vysokoškolsky vzdělané odbornice :-). Tedy levnější je to i u nás a bylo by to ještě levnější, kdyby to byla legitimní a hrazená součást zdravotní péče.

+3/0
5.10.2011 12:20

Luborka

Re: placený nebo bezplatný porod

Pokud vím, tak jsou jenom dvě PA v celé republice, které legálně mohou tuto činnost provádět samostatně mimo nemocniční zařízení. Plánovaná novela pravděpodobně vymítí a zlikviduje i ty. Jak myslíte, že lze zabránit jejímu schválení, pokud lidé u nás přijmou raději totalitu než možnost volby? To, že je domácí porod levnější evidentně nikomu nic neříká, domnívám se, že je to spíše trnem v oku.

+1/0
5.10.2011 20:56

withep

Re: placený nebo bezplatný porod

K 31. 8. 2011 vypršely těm několika málo PA, které je měly, registrace jako NZZ a pochybuju, že jim byly /budou obnoveny :-(

+2/0
5.10.2011 21:08

Camino.

Re: placený nebo bezplatný porod

Radim vse zna a vse vi, hlavne o jinych kontinentech a zemich.

0/0
5.10.2011 20:41

withep

Takhle si představuju ideální péči

Možnost volby ve všech ohledech, pro českou ženu naprostá sci-fi. Pokud vám mohu radit, odroďte všechny své děti na Novém Zélandu a teprve potom se vraťte do Čech, máte-li to vůbec v úmyslu. Děkuju za vyprávění a gratuluju k miminku; hodně lásky, štěstí a zdraví :-)

+4/0
4.10.2011 18:16

Dunja

Re: Takhle si představuju ideální péči

osobně jsem slyšela o Novém Zélandu jen pozitivní věci,mít možnost jezdím do Čech jen jako turista.

Takže hodně štěstí.;-)

+1/0
4.10.2011 21:50

radim36

Po tisíciletí platilo,

že pokud žena nebyla schopna porodit sama nebo s nekvalifikovanou pomocí nějaké porodní babice, prostě její genetická linie skončila. Buď hned úmrtím ženy při porodu nebo později úmrtím bezdětné  ženy přirozenou smrtí. A lidské pokolení se tím očišťovalo od anomálií.

Dneska se buď bude rodit v nemocnicích a potom těch anomálií bude přibývat nebo se bude rodit doma a potom těch anomálií bude v lidském pokolení přibývat trochu pomaleji.

Mnoho povyku pro nic.

0/0
4.10.2011 18:09

Gmurr

Re: Po tisíciletí platilo,

nemate zakladni informace. A zeny-matka neni anomalie.

+2/0
4.10.2011 18:29

mamina2

Re: Po tisíciletí platilo,

Infekce při porodu ale nesvědčí o genetické nedostatečnosti jedince:-P

+3/0
5.10.2011 8:04

radim36

Re: Po tisíciletí platilo,

Infekce při porodu doma je vždy. . Pokud je ta infekce průměrná, průměrně odolná rodička ji zvládne. Neodolná podlehne. A máme tady Darwina!

Ostatně určitá infekce je i při porodu v nemocnici, úplně sterilní není nikdy nic.

0/0
5.10.2011 8:10

mamina2

Re: Po tisíciletí platilo,

A pokud je ta infekce nadprůměrná? Samozřejmě máte částečně pravdu, pokud rodička nepřežije porod třeba proto, že není schopná se dost otevřít, tak by se dítě nenarodilo  a asi by opravdu tuto nedostatečnost nepředala dál. Ale rodička mohla třeba zemřít na poporodní krvácení až u svého pátého dítěte, nebo i u prvního, ale dítě přežilo. Takže i kdyby tam hrály roli genetické vlivy, tak je ta genetická informace předaná dál. 

Lidstvo se geneticky "kazí" spíš tím, že přežívají nedostatečně vyvinuté děti a že mají děti lidé s různými nemocemi, které by dřív ani nepřešili, natož aby měli děti. Ne tím, že ženy neumírají při porodu.

+5/0
5.10.2011 8:17

IfčaX

Re: Po tisíciletí platilo,

Ovšem ta vaše "úžasná" teorie by platila jen v případě, že by ženy umíraly výhradně při prvním porodu. Ale ono to bylo zhusta třeba při pátém nebo i desátém. Kdeže Darwin...

+2/0
5.10.2011 8:37

withep

Re: Po tisíciletí platilo,

Infekce hrozí více při porodu v porodnici. A to mluvím současnosti, nikoliv o epidemii horečky omladnic, která po vzniku porodnic kosila vesměs zdravé ženy.

+2/0
5.10.2011 8:55

standysman

V ČR

hnedka takový přístup nebude, uvidíme co se s tím dá dělat, možná za pár let budou první vlašťovky.

+2/0
4.10.2011 17:49

prying

Re: V ČR

Nepřipadá mi to smyslplné.

0/0
5.10.2011 1:19

Gábuša

Gratuluji

Přímo z toho čiší pohoda. Krása. Úplně všem bych takové těhotenství a porod přála zažít.

+3/0
4.10.2011 16:13

prying

Re: Gratuluji

Nějak mi tam chyběl otec. Takže proto možná ta asistentka.

0/0
5.10.2011 1:25

aby diskuse neměly sysl

Re: Gratuluji

Otec už pro to dítě udělal, co mohl, devět měsíců předtím.

+2/0
5.10.2011 8:08

Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz